Jedne z nich zostały porzucone przez swoich właścicieli, a inne uciekły ze swoich domów i nie są przez nikogo szukane.
Bardzo często są to chore zwierzęta, dlatego w schroniskach pracują weterynarze. Nie zawsze mogą oni otrzymywać wypłaty za swoją pracę, ale czasami muszą pracować bezpłatnie lub odbywać w takich schroniskach swoje praktyki weterynaryjne.Dzięki temu schroniska mogą normalnie funkcjonować, a weterynarze mogą zdobywać potrzebne im praktyki.
Dzięki temu będą mogli w przyszłości założyć własną praktykę nie martwiąc się o to, że zabraknie im odpowiedniej wiedzy.
Za pierwszego w historii lekarza weterynarii uważa się Urlugaledinna, wymienianego w zapiskach sprzed 3000 p.n.e.z Mezopotamii jako osoby leczącej zwierzęta.Kolejnych przełomów w tej dziedzinie dokonywali również i pionierzy medycyny ? jak Hipokrates, czy filozofowie jak Arystoteles, czy też wynalazcy jak John Boyd Dunlop.
Pierwsza lecznica dla zwierząt powstała w III w.p.n.e.w Indiach za panowania króla Aśoki.
Przełomowymi były również średniowieczne dzieła: Canon medicinae Avicenny czy Anatomia del cavallo Carlo Ruiniego. Za najstarszego sławnego weterynarza w Polsce może być uznany kowal Konrad Królewski (1532) - autor książki Sprawa a lekarstwa końskie.Za patrona lekarzy weterynarii uważany jest w Polsce św.
Eligiusz.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_weterynarii
W czasie takich studiów weterynarz zdobywa wiedzę na temat wszystkich chorób zwierzęcych i możliwych urazów, jakich doznają zwierzęta.
Tylko wówczas potencjalny klient będzie mógł spokojnie oddać swoje zwierzę do leczenia u konkretnego weterynarza.
Na szczęście na studia weterynaryjne decydują się w większości osoby lubiące zwierzęta i umiejące z nimi pracować.
Jest to bardzo ważne, ponieważ zwierzęta potrafią być bardzo trudnymi pacjentami.