Oprócz tego można korzystać z tłumaczenia całych fraz, które mogą stać się podstawą do układania dłuższych zdań czy nawet pełnych sprawozdań.
Dlatego tego rodzaju tłumaczenie wykorzystywane jest przez osoby lepiej znające się na języku obcym, które po prostu potrzebują upewnić się co do poprawności wykonywanych przez siebie prac.Podczas dużych konferencji lub spotkań może się zdarzyć, że tłumacze nie reprezentują wszystkich wymaganych kombinacji językowych, co ma miejsce wtedy, gdy na przykład trzeba przetłumaczyć wystąpienie Norwega, a tłumacz polski zna język angielski, lecz nie norweski.
Polski tłumacz dokonuje wówczas tłumaczenia symultanicznego, uznając przekład kolegi za komunikat wyjściowy.
Technika ta jest stosowana z dwóch powodów: po pierwsze umożliwia przeprowadzenie konferencji przy ograniczonej liczbie kombinacji językowych a po drugie pozwala zaoszczędzić środki finansowe potrzebne na dodatkowego tłumacza.
Wady tej techniki to większe niż zwykle ryzyko popełnienia pomyłki oraz odczuwalna różnica czasowa między wystąpieniem mówcy a momentem, w którym tłumaczenie usłyszy odbiorca.Dzieje się tak dlatego, że tego rodzaju translacje trafiają do największej liczby klientów.
Mogą być także wielokrotnie wykorzystywane dzięki temu, że są zachowane na piśmie.
Zwykle są wielokrotnie drukowane, najpierw przez biura tłumaczeń, a następnie przez klientów.
Istnieje także możliwość wykonywania takich translacji, które powstają na życzenie wydawnictw i trafiają do druku razem z różnymi książkami. Wszystko to sprawia, że prowadzenie usług polegających na pisemnym tłumaczeniu tekstów jest bardzo opłacalne i ma szansę na stały rozwój.Na pewno w przyszłości najbardziej potrzebne będą internetowe biura tłumaczeń, jednak stacjonarne ośrodki tłumaczeń również mają przed sobą obiecującą przyszłość.
.