Ortodoncja ? dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych.Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku z powodów profilaktycznych i estetycznych. W Polsce leczenie ortodontyczne jest częściowo refundowane do 12 roku (nie są refundowane aparaty stałe), po 13 roku życia wszystkie usługi ortodontyczne są odpłatne1.
W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych.
Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego12(dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 20163). Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r.4, lekarz dentysta upoważniony jest do leczenia schorzeń zębów, jamy ustnej oraz obszaru twarzoczaszki i okolic przyległych.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_dentysta
Jest to przydatne po leczeniu próchnicy lub po leczeniu kanałowym w ten sposób też minimalizuje się ryzyko zanieczyszczenia miazgi zębowej.
Takie plomby bardzo szybko zasychają i nie ma możliwości aby dostałeś po nią jakieś drobinki jedzenia czy płynu.
Taki materiał ma też taką zaletę, że zaraz po wyjściu gabinetu dentystycznego po takim zabiegu możemy jeść i pić..