meble prowansalskie

Meblarstwo z Wikipedii

meble prowansalskie
Meblarstwo ? dziedzina wytwórczości dotycząca elementów wyposażenia wnętrz, głównie mebli. W zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji, ornamentów, sposobów wykończenia, użytych narzędzi czy materiałów wyroby meblarskie możemy podzielić na sprzęty samorodne lub dzieła sztuki użytkowej.
Jako dzieła sztuki podlegają zmianom stylowym podobnie jak inne dziedziny artystyczne. Wyroby meblarskie wytwarzane są na dwa sposoby: metodą przemysłową metodą rzemieślnicząŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Meblarstwo

O meblarskich stylach z Wikipedii

W meblarstwie, dzieła tworzone są w oparciu o zmysł praktyczny (funkcja) jak też - w odniesieniu do danej epoki - są spełnieniem naturalnej dla człowieka potrzeby luksusu i piękna.

Struktura mebla opiera się na konstrukcji, która zwykle zależy od użytego materiału (drewno, sklejka, metal) i od sposobu jego obróbki (czopowanie, spawanie, itp.).

Dekoracja w meblach to zwykle kompozycje ornamentalne: płaskie - oparte na kolorze (polichromia, mozaika, marketeria, inkrustacja). przestrzenne - oparte na reliefie (snycerka, profilowanie, okucia z brązu). Motywy ornamentów są zwykle geometryczne lub zaczerpnięte z natury (flora i fauna traktowane naturalistycznie lub interpretowane).
Układy kompozycyjne są zwykle rytmiczne. Styl jest to zespół cech charakterystycznych występujących w dziełach sztuki danej epoki (gust - moda, religia panująca, używane materiały, technika wykonania).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Style_w_meblarstwie

Kwestia komody w Wiki

Komoda ? mebel skrzyniowy z szufladami do przechowywania odzieży. Komoda wykształciła się w drugiej połowie XVII wieku we Francji ze skrzyni, przez umieszczenie szeregu szuflad w ścianie bocznej. Z biegiem czasu komoda zmieniała swój kształt i zdobnictwo, pozostając jednak jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia wnętrza.

Dopiero w 2 poł.

XX wieku została prawie zupełnie wyparta przez wielofunkcyjne zabudowy ścian.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komoda.
Dodane: 19-11-2016 04:41

Tagi: meble styl prowansalskie wnętrza Prowansja

Widok do druku:

meble prowansalskie