transformatory miedziane
Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia
Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia transformatora pozwala kilkukrotnie zmniejszyć zachodzące tam straty, gdyż w rdzeniu amorficznym nie zachodzą straty ciepła.
Transformatory amorficzne (o miękkim rdzeniu wykonanym ze szkła metalicznego) są jednak dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie droższe od zwykłych transformatorów. Ze względu na wysoką cenę nie ma na nie popytu na rynku krajowym.
Natomiast są kupowane np. w USA czy w Niemczech.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator
Transformator - opis z Wikipedii
Obwodami elektrycznymi transformatora są uzwojenia osadzone na kolumnach.
Wykonuje się je z izolowanych przewodów miedzianych lub aluminiowych.
Oba uzwojenia są zazwyczaj odseparowane galwanicznie, co oznacza, że nie ma połączenia elektrycznego pomiędzy uzwojeniami a energia przekazywana jest przez pole magnetyczne. Wyjątkiem jest autotransformator, w którym uzwojenie pierwotne i uzwojenie wtórne posiadają część wspólną i są ze sobą połączone galwanicznie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator
Prąd w domu
Czy zastanawialiście się kiedy jak to jest, że niemal każdy dom w Polsce ma dostęp do prądu? Dla pokolenia współczesnego i generalnie dla ludzi w dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez prądu nie jest możliwe.
Prąd jest po prostu oczywistością, a przecież kiedyś wcale tak nie było.
Transformatory elektryczne i inne urządzenia, które dają możliwość korzystania z energii to wynalazek, który w swoim czasie zrewolucjonizował działanie ówczesnego świata.
Warto o tym pamiętać i chociażby oszczędzać energię elektryczną.
Da to możliwość chronienia klimatu planety i wpłynie pozytywnie na szeroko rozumiana ekologię, o której w ostatnich latach mówi się bardzo dużo.
.