Dzięki temu wszystkie osoby, które potrzebują jakiejś pomocy prawnej mogą ją otrzymywać tak często, jak znajdują się w jakiejś trudnej sytuacji.
Wszystko to sprawia, że wykonywanie zawodu prawnika jest bardzo opłacalne, a jednocześnie może okazywać się niezwykle ciekawe i pasjonujące.
Wobec tego nie brakuje osób, które lubią praktykować nauki prawne i spełniają się w udzielaniu pomocy prawnej swoim klientom.Jest to bardzo ważne dla takich osób, aby mogły otrzymywać potrzebną im pomoc i nie musiały martwić się o to, że popadną w większe problemy przez to, że nie posiadają wystarczającej wiedzy prawnej.
Ze względu na dopuszczalność istnienia różnych źródeł prawa, można wyróżnić w kulturze zachodniej dwa systemy prawne: anglosaski system common law i kontynentalny system prawa.Podstawową różnicą między nimi (przynajmniej ze względu na źródła prawa) jest to że system common law dopuszcza tworzenie prawa przez sądy w wyniku precedensowych rozstrzygnięć.
Pamiętając o tym, że również w wielu kontynentalnych systemach prawnych wyroki sądów (zwłaszcza najwyższych) mają znaczenie przy późniejszych interpretacjach prawa stanowionego (i mogą zapoczątkować jakąś ?linię? orzecznictwa), zwrócić należy uwagę że wyroki sądów w kontynentalnych systemach prawa mają jednak o wiele mniejsze znaczenie niż wyroki sądów w systemach common law.
Te ostatnie bowiem tworzą prawo, a te pierwsze tylko je interpretują.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawnik
Gałąź prawa stanowi podzespół norm prawnych, które ze względu na wybrane kryterium konstytuują względnie spójną całość. Jednym z podziałów prawa jest podział na gałęzie przez uwzględnienie metody regulacji. Podziału prawa na gałęzie można także dokonać w płaszczyźnie przedmiotu regulacji danego zespołu norm. Jako przykładowe gałęzie wedle tego kryterium wymienia się m.in.: Prawo wywodzi się z wielu źródeł. Podstawowym i często mylonym podziałem źródeł prawa jest podział na: źródła prawa sensu stricto (z łac. fontes iuris oriundi) i źródła poznania prawa (z łac. fontes iuris cognoscendi).Pierwszy termin ? źródła prawa oznacza akty normatywne, czy też inaczej akty prawne zawierające przepisy prawa oraz tryb tworzenia takich aktów.Natomiast drugi termin ? źródła poznania prawa obejmuje wszelkie materiały służące poznaniu prawa oraz wszelkie formy przekazu o prawie (dokumenty, publikacje, nawet Internet).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawnik.